Посли Європейського Союзу на засіданні 26 червня не змогли ухвалити 18-й пакет санкцій проти Росії. Про це повідомило Суспільному джерело в ЄС на умовах анонімності.
«Обмін думками щодо 18-го пакету. Не домовилися. Посли повернуться до цього питання після зняття двох застережень», — сказало джерело. Йдеться про позиції Словаччини та Угорщини, які блокують погодження пакету.
За даними Суспільного, під час обговорення 27 червня Угорщина не мала окремих зауважень, а частина дипломатів припускала, що Будапешт підтримає санкції після згоди Словаччини. Але 26 червня премʼєр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що ветуватиме 18-й пакет, якщо його не відтермінують. Причина — незгода Братислави з пропозицією припинити імпорт російських енергоносіїв.
Водночас словацький міністр закордонних справ Юрай Бланар казав раніше Суспільному, що Братислава оцінила попередні пункти пакету й готова підтримати його, якщо не з’явиться нових пунктів, що шкодять економіці Словаччини.
Крім того, Угорщина заявляла про готовність разом із Словаччиною блокувати ухвалення 18-го пакету санкцій, але представництво Словаччини при ЄС це спростовувало, пояснюючи, що питання не було в порядку денному зустрічі Ради ЄС.
Водночас посли ЄС домовилися окремо продовжити чинні секторальні санкції проти Росії ще на пів року — навіть на місяць раніше від запланованого графіка. Далі рішення має затвердити Рада ЄС у закордонних справах.
Що передбачає 18-й пакет санкцій ЄС
У червні 2025 року Єврокомісія представила новий пакет обмежень проти Росії, який торкається енергетичного та банківського секторів:
- Заборона всіх транзакцій, пов’язаних із проєктами Nord Stream 1 і 2 — жоден оператор з ЄС не зможе здійснювати угоди через ці трубопроводи.
- Зниження цінового ліміту на російські нафтопродукти з $60 до $45 за барель.
- Розширення «тіньового флоту» — до санкційного списку додали ще 77 танкерів, що перевозили нафту в обхід санкцій.
- Заборона імпорту нафтопродуктів, виготовлених із російської нафти через треті країни.
- Повна заборона транзакцій через SWIFT для 22 російських банків та операторів з третіх країн, які допомагають обходити санкції.
- Санкції проти Російського фонду прямих інвестицій (RDIF) і його дочірніх структур.