Політика

Politico: Протести проти Фіцо поширюються на невеликі міста Словаччини

На відміну від попередніх демонстрацій, заворушення цього тижня сколихнули і невеликі сільські міста / Фото AFP
На відміну від попередніх демонстрацій, заворушення цього тижня сколихнули і невеликі сільські міста / Фото AFP

Прозахідний протестний рух у Словаччині, який був активізований промосковським курсом прем’єр-міністра Роберта Фіцо, розширився в п’ятницю: за оцінками, 110 000 людей взяли участь у вечірніх демонстраціях у 41 місті країни і ще 13 містах по всій Європі, пише Politico.

За оцінками SafetyCrew, консалтингової компанії з питань безпеки під час масових заходів, у столиці Братиславі натовп становив 42 000-45 000 осіб, а в східнословацькому місті Кошице – понад 20 000 осіб.

На відміну від попередніх демонстрацій, заворушення цього тижня також сколихнули менші сільські міста, які до цього часу були бастіонами підтримки правлячої лівопопулістської партії «Smer».

49-річний Міло Янач розповів POLITICO, що два тижні тому він повертався потягом до свого рідного міста Гельниця (6 202 мешканці) з протесту в Братиславі, коли йому на очі потрапило газетне інтерв’ю. В ньому вчителька Єва Вольфганг (Eva Wolfenberg) розповідала, як працювала в школі. Вона пояснювала, що «немає нічого страшного в тому, що в Братиславі протестує 50 000 людей, а в Кошице – 15 000. Але як тільки в Гелніці протестують 300 осіб, все закінчується [для уряду Фіцо]».

Гелніца, збідніле шахтарське містечко, засноване в 13 столітті етнічними німцями з Баварії, лежить у Словацьких Рудних горах на сході країни. Середньомісячна заробітна плата брутто в серпні 2024 року становила 1 241 євро, що є третім найнижчим показником серед 79 районів Словаччини. На останніх парламентських виборах партія Фіцо «Smer» перемогла в Гельниці, отримавши 30 відсотків голосів.

«Я сприйняв це як виклик, і навіть у поїзді почав надсилати повідомлення людям, щоб запитати, чи можуть вони допомогти», – сказав Янач, який, окрім письменницької діяльності та роботи барменом, також є прес-секретарем мерії міста Гелніца.

“Роберт Фіцо має велику підтримку виборців там, де я живу. Я знаю, що він не піде у відставку, незалежно від того, скільки людей вийде на вулицю в Гелніці, але якщо ці протести почнуть поширюватися далі серед цих менших міст, ми опинимося в новій реальності», – сказав Янач.

Фіцо, який до 1989 року був членом Комуністичної партії тодішньої Чехословаччини, повернувся до влади в жовтні 2023 року на свій четвертий термін на посаді прем’єр-міністра. Разом з угорським лідером Віктором Орбаном він сформував проросійський напрямок у Європейському Союзі, а перед Різдвом минулого року відвідав у Москві президента Росії Владіміра Путіна, порушивши неофіційну заборону ЄС на зустрічі з російськими високопосадовцями.

Нещодавно Фіцо заявив, не надавши доказів, що легіонери з Грузії разом з українською військовою контррозвідкою розпалювали протести в Словаччині з метою повалення його уряду.

Янач заявив, що протести дійсно були спрямовані на те, щоб не дати Фіцо «повернути нас у минуле, в обійми Кремля», але, за його словами, у них були й інші цілі.

“За урядів Фіцо ми перетворилися з економічного тигра Європи на одну з найбідніших країн ЄС, – сказав Янач. “Наша шкільна система – це катастрофа, а охорона здоров’я настільки погана, що 10 000 людей помирають тут без потреби щороку. Наша молодь не бачить тут перспектив і покидає країну. Ми втрачаємо наше майбутнє», – сказав він.

У п’ятницю Янач отримав свій протест: близько 400 осіб вийшли на акцію в Гелніці. Актор Мілан Княжко, одна з центральних фігур Оксамитової революції 1989 року, яка поклала край комунізму в колишній Чехословаччині, закликав протестувальників «не дозволити людям з минулого вкрасти наше майбутнє і майбутнє наших дітей».

Люція Штасселова з братиславської неурядової організації «Мир Україні», яка займається організацією протестів, у п’ятницю звинуватила Фіцо в тому, що він є «головним протагоністом гібридної війни Росії в Словаччині».

Однак у п’ятницю словацький лідер у соціальній мережі процитував заяву офісу президента Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн про те, що виконавча влада ЄС «не бачить жодних ознак того, що Словаччина розглядає можливість виходу з Європейського Союзу», і що «співпраця між Комісією та словацьким урядом є конструктивною і продуктивною».

«Я справді запитую себе, чому люди виходять сьогодні на протест», – написав Фіцо.


Теги: ,

Якщо ви помітили орфографічну помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

ТОП-новини

Останні новини

усі новини
Gambling