Техно

НАСА успішно запустило до Місяця ракету “Артеміда”

16 Листопада 2022 15:45
космос

Американське космічне агентство НАСА запустило свою найпотужнішу в історії ракету SLS (“Система космічних пусків”) з мису Канаверал у Флориді. Це нова американська програма з повернення людини на Місяць Артеміда (Artemis).

Нинішній пуск – безпілотний, мета місії – перевірити технологію та у 2024 році запустити “Артеміду-2” вже з екіпажем.

100-метрова ракета має вивести капсулу “Оріон” – у якій згодом будуть космонавти – у космос, у напрямку Місяця. Останній раз люди висаджувалися на Місяць у грудні 1972 під час польоту місії “Аполон-17”.

У грудні НАСА відзначатиме 50-річчя польоту “Аполлона-17”. І нинішню місію назвали “Артеміда” на честь сестри Аполлона у грецькій міфології.

І зараз, після такої тривалої перерви та з повністю новим обладнанням, перший політ нової місячної програми буде безпілотним. Це тестовий запуск для перевірки ефективності технологій.

Це вже третя спроба запустити “Артеміду” – пуски у вересні та жовтні відкладалися з технічних причин – інженери не були впевнені, що всі чотири великі двигуни основного ступеня ракети повністю готові до польоту.

Цього разу дозвіл на пуск дали і ракета вилетіла з Космічного центру Кеннеді о 01:47 за місцевим часом (09:47 за Києвом).

“Це найбільше полум’я, яке я коли-небудь бачив, і найпотужніша звукова хвиля, яку колись чув!” – ділиться адміністратор НАСА Білл Нельсон враженнями від пуску.

Ракета має виконати ряд маневрів, щоб направити корабель “Оріон” з капсулою для екіпажу правильною траєкторією на Місяць і безпечно супроводжувати його до кінця місії.

“Буде також кілька критичних маневрів модуля, щоб ми могли точно налаштувати траєкторію польоту “Оріона”, – розповів доктор Девід Паркер, директор Європейського космічного агентства з пілотованих космічних польотів.

“Один із справді захоплюючих моментів настане, коли ми вийдемо на орбіту навколо Місяця, вперше виходячи далеко за його межі”, – додає Паркер.

Це так звана далека ретроградна орбіта Місяця на відстані 70 тисяч кілометрів від місячної поверхні. Це найдальший рубіж, на який колись вирушав пілотований (в майбутньому) космічний корабель.

Корабель “Оріон” перебуватиме у дорозі 26 днів – передбачається, що місія екіпажу в 2024 році триватиме 21 день – щоб розробники змогли перевірити можливості корабля.

Найближча відстань до поверхні Місяця під час місії – 100 км, найдальша – 70 тисяч км. Корабель повернеться на Землю 11 грудня.

Приземлення – ключовий момент для інженерів проекту. Найбільше їх турбує, чи впорається теплозахисний екран “Оріона” з екстремальними температурами, з якими зіткнеться при вході в атмосферу нашої планети.

Капсула летітиме дуже швидко — зі швидкістю 38 000 км/год, що у 32 рази перевищує швидкість звуку. Екран на нижній стороні повинен витримувати температури, що наближаються до 3000°C.

Протягом наступного десятиліття планується серія ще складніших місій, які мають забезпечити більш стійку присутність людей на Місяці, своєрідну базу з відтворенням земних середовищ і використанням всюдиходів разом із міні-космічною станцією на орбіті навколо Місяця.


Якщо ви помітили орфографічну помилку в тексті, виділіть її мишею та натисніть Ctrl+Enter

Хочете першими дізнаватися про головні події в Україні - підписуйтесь на наш Telegram-канал

ТОП-новини
Останні новини
усі новини