Економіка

FT: Боротьба України за розбудову власного ВПК

Україна намагається запустити спільне виробництво зброї з західними компаніями, Шмигаль розповів про «більше 20 контрактів».

«Піхота виграє битви, логістика виграє війни», – відомий вислів командувача американськими військами в Першій світовій війні генерала Джона Першинга.

Більш ніж через століття потому його афоризм лежить в основі стратегії в іншій окопній війні, в якій Україна намагається запустити власне виробництво боєприпасів, щоб зменшити залежність від західних союзників у боротьбі з агресією Росії.

«Виник величезний дефіцит боєприпасів не лише в Україні, а й в усьому світі. Ми розуміємо, що повинні виробляти їх тут, в Україні, тому що в усьому світі вони закінчилися, вони вичерпані. Всі склади порожні», – сказав Financial Times прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

За його словами, уряд робить висновки з уроків різкого збільшення вітчизняного виробництва безпілотників, яке зросло з «кількох десятків минулого року до десятків тисяч» цього року. Київ також перерозподіляє свій бюджет, щоб сконцентруватися на військово-оборонному комплексі включно з розвитком протиповітряної оборони і артилерії.

Але розбудова індустрії закупівель для виготовлення снарядів, артилерії і засобів ППО – це набагато складніше і амбітніше завдання, ніж для безпілотників, особливо в умовах глобального дефіциту ключових компонентів і сировини. Один з українських чиновників сказав, що не можна швидко трансформувати виробництво снарядів так, як це було зроблено для безпілотників, не в останню чергу через глобальний «дефіцит пороху».

Financial Times зауважує, що свої коментарі Шмигаль озвучив ще до звернення президента США Джо Байдена до Конгресу з проханням схвалити багатомільярдний пакет допомоги для України та Ізраїлю. Це послання стало своєчасним моральним стимулом для Києва, враховуючи млявий характер контрнаступу, перспективи затяжної війни та занепокоєння тим, що гарячкова політика Америки може підірвати довгострокові поставки зброї і фінансову підтримку.

Через 20 місяців після початку повномасштабного вторгнення Росії українські урядовці знають, наскільки важливо пришвидшити розвиток власної промисловості і впроваджувати інновації на високій швидкості.

«Нещодавнім успіхом стало переобладнання надлишкових американських ракет класу «повітря-повітря» AIM-9 Sidewinder на ракети класу «земля-повітря». І це вкрай важливо, оскільки Росія продовжує здійснювати атаки на міста, розташовані далеко від лінії фронту», – пише Financial Times.

«Ці ракети [AIM-9] не працювали. Ми їх полагодили. Ми знайшли спосіб запускати їх з землі. Це свого роду саморобна протиповітряна оборона», – сказав неназваний український чиновник.

Ці перероблені снаряди допоможуть «пережити зиму», коли Росія, як очікується, бомбардуватиме енергетичну інфраструктуру України, щоб занурити країну в темряву. Хоча український чиновник визнав, що таке рішення не можна назвати довгостроковим.

Це одна з низки подібних ініціатив, коли старі матеріали, які американські військові вважають надлишковими, перетворюються на необхідне озброєння.

«У нас є узгоджене рішення, коли ми беремо щось застаріле і робимо з нього щось інше», – пояснив український урядовець.

Пріоритетним завданням зараз залишається створення спільних підприємств з європейськими та американськими оборонними компаніями. Цього літа український державний концерн «Укроборонпром» уклав угоду з німецьким виробником зброї Rheinmetall про ремонт пошкоджених танків Leopard та іншої бронетехніки, а також про виробництво нових машин.

За словами Шмигаля, це одна з «близько 20» угод, підписаних з різними компаніями і партнерами для спільної співпраці та виробництва. Деякі західні уряди з обережністю ставляться до підписання таких угод, побоюючись, що їхні громадяни можуть загинути в результаті російського удару.

Деякі провідні українські бізнесмени кажуть, що уряд мав би швидше визначитися з пріоритетами у сфері закупівель вітчизняного озброєння. Міністри визнають, що повільний прогрес контрнаступу і нестабільний американський політичний клімат зробили цю зміну необхідною.

Відповідаючи на запитання про потрясіння у Конгресі США, де радикальні республіканці раніше цього місяця відмовили Україні у фінансуванні, Шмигаль визнав, що ці події «викликають занепокоєння»..

Прем’єр-міністр не став коментувати наслідки можливого повернення Дональда Трампа в крісло президента США наступного року і припинення американської підтримки України. Але Шмигаль наполягав на тому, що Київ залишається впевненим у довгострокових обіцянках адміністрації Байдена про підтримку і в подальшій підтримці американського народу.

Михайло Федоров, віце-прем’єр-міністр України з питань інновацій та цифрової трансформації, сказав, що революція безпілотників, яку він очолює, стала можливою завдяки відкриттю традиційно державної галузі. Він додав, що такий самий перехід до вільного ринку необхідний, якщо Україна хоче розвивати оборонну промисловість.

За його словами, держава повинна «перетворитися на венчурного інвестора», усунувши свою монополію на виробництво зброї і створивши «найкращі в світі умови для підприємців».

Відповідальним за зусилля, спрямовані на розвиток української логістики і трансформацію економіки з метою стимулювання вітчизняного виробництва озброєнь, став Олександр Камишін, міністр з питань стратегічних галузей промисловості і колишній керівник «Укрзалізниці». Він вважає, що немає сенсу прагнути до повної незалежності, оскільки «жодна країна не зможе витримати такий рівень споживання». Але він передбачає, що Україна вироблятиме і отримуватиме боєприпаси в такому обсязі, що це може стати еквівалентом «арсеналу всього вільного світу».


Якщо ви помітили орфографічну помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

ТОП-новини
Останні новини
усі новини
Gambling