Велика Британія планує взяти участь у спільних закупівлях американського озброєння для України разом із європейськими союзниками. Про це повідомляє Bloomberg.
Міністр оборони Джон Гілі та його німецький колега Борис Пісторіус обговорять роль Лондона у програмі закупівель під час віртуальної зустрічі Контактної групи з питань оборони України, яка відбудеться у понеділок. За словами джерел, Велика Британія може спільно з Німеччиною придбати зенітно-ракетні комплекси Patriot або окремо закупити іншу зброю та боєприпаси у США для передачі Україні.
Цього тижня президент США Дональд Трамп погодився поставити Києву більше озброєння, зокрема Patriot, інші системи ППО та боєприпаси, за умови, що їх фінансуватимуть союзники по НАТО. Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц повідомив, що Берлін планує профінансувати купівлю двох батарей Patriot для України, деталі угоди мають погодити найближчими тижнями. Інші європейські країни поки не робили таких заяв.
Вартість одного комплексу Patriot залежно від конфігурації складає близько одного мільярда доларів, ракета до нього коштує близько чотирьох мільйонів. Окрім цього, Трамп пригрозив запровадити 100-відсоткові «додаткові мита» проти Росії, якщо Путін не погодиться на припинення вогню протягом 50 днів.
Переговори між Лондоном, Берліном і Вашингтоном ще на початковому етапі, але британські міністри вже визначилися, що хочуть долучитися до ініціативи. Окрім Patriot, Німеччина планує закупити середньої дальності ракетну систему Typhon для власних потреб.
«Велика Британія підтримує цю схему і планує повністю долучитися», — заявив Гілі у Палаті громад. За його словами, Велика Британія та Німеччина домовилися спільно постачати Україні критично важливі ракети ППО.
План Трампа і НАТО обговорять під час понеділкової зустрічі, яку спільно модеруватимуть Велика Британія та Німеччина за участі міністра оборони США Піта Гегсета та Генсека НАТО Марка Рютте. Мета переговорів — з’ясувати, які країни-члени НАТО готові надати більше коштів для закупівлі Patriot у США та хто може передати комплекси зі своїх запасів до того, як Росія завдасть нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.
Крім цього, Велика Британія та Франція минулого тижня погодили створити командну структуру для майбутньої миротворчої місії в Україні у разі підписання мирної угоди. Штаб розмістять у Парижі на рік, після чого його переведуть до Лондона. Якщо місію буде розгорнуто, її координаційний центр працюватиме у Києві під керівництвом британського військового.
Передбачається, що ця структура допоможе відновити українські сухопутні, повітряні та військово-морські сили, надаючи логістику, озброєння, інструкторів, літаки та додаткові фахові команди для операцій у Чорному морі.