Техно

Європейське космічне агентство міняє "Роскосмос" на SpaceX

12 Серпня 2022 21:52

Європейське космічне агентство (ESA) розпочало попередні технічні обговорення зі SpaceX Ілона Маска, щоб тимчасово використовувати його установки-носії після того, як війна в Україні заблокувала доступ Заходу до російських ракет «Союз».

Приватний американський конкурент європейської Arianespace став ключовим претендентом на проект, поряд із Японією та Індією, але остаточне рішення залежить від дати запуску європейської ракети Ariane 6.

«Я б сказав, що ми обговорюємо два з половиною варіанти. Один — це SpaceX, це зрозуміло. Інший, можливо, Японія», — сказав Reuters генеральний директор ESA Йозеф Ашбахер.

"Японія чекає на перший політ своєї ракети наступного покоління. Іншим варіантом може бути Індія", – додав він в інтерв'ю.

"SpaceX, я б сказав, є більш оперативним із них і, звичайно, одним із резервних варіантів запуску, який ми розглядаємо".

Ашбахер сказав, що переговори перебувають на етапі вивчення.

«Ми, звичайно, повинні переконатися, що вони підходять. Це не просто застрибнути в автобус», — сказав він. Наприклад, інтерфейс супутника і ракети-носія мають відповідати, а корисний вантаж не має бути пошкоджений незнайомими типами вібрації при запуску.

«Ми розглядаємо технічну сумісність, але ми ще не давали запит на комерційну пропозицію», — сказав Ашбахер.

Супутникова інтернет-компанія OneWeb, яка є конкурентом супутникового інтернет-підприємства SpaceX Starlink, замовила принаймні один запуск Falcon 9 у березні. Вона також замовила запуск в Індії.

У понеділок компанія Northrop Grumman замовила три місії Falcon 9 для переправлення вантажів NASA на Міжнародну космічну станцію під час розробки нової версії своєї ракети Antares, двигуни якої російського виробництва були вилучені Москвою у відповідь на санкції.

Дотепер Європа покладалася на італійську Vega для доставки невеликих вантажів, російський «Союз» для середніх і Ariane 5 для важких місій. Наступне покоління Vega C дебютувало минулого місяця, а запуск нового Ariane 6, розроблений у двох версіях для заміни Ariane 5 і Soyuz, був відкладений до наступного року.

Ашбахер сказав, що плани запуску Ariane 6 з’ясуються в жовтні після випробувань. Потім ESA завершить розробку резервного плану, який буде представлено міністрам 22 країн агентства в листопаді, сказав він, додавши, що остання затримка Ariane 6 не була результатом будь-якої значної нової невдачі.

"Але так, ймовірність необхідності резервних запусків висока, – сказав він. – Нам знадобиться провести низку запусків і для них потрібні проміжні рішення”.

Ашбахер сказав, що конфлікт в Україні продемонстрував, що десятирічна стратегія співпраці Європи з Росією в постачанні газу та інших сферах, включаючи космос, більше не працює.

«Це був тривожний дзвінок, що ми надто залежні від Росії. Сподіваємося, що ті, хто приймає рішення, усвідомлюють це так само, як і я, що ми повинні дійсно зміцнити нашу європейську спроможність і незалежність".

Однак він не висловив занепокоєння планами Росії вийти з Міжнародної космічної станції.

Новопризначений керівник космічної служби Росії Юрій Борисов заявив під час телевізійної зустрічі з президентом Володимиром Путіним минулого місяця, що Росія вийде з МКС «після 2024 року».

Але пізніше Борисов уточнив, що плани Росії не змінилися, а західні офіційні особи заявили, що російське космічне агентство не повідомляло про нові плани виведення.

«Реальність в тому, що в оперативному плані робота на космічній станції триває, я б сказав, майже номінально, — сказав Ашбахер Reuters. – Ми залежимо один від одного, хочемо ми цього чи ні, у нас немає вибору».


Якщо ви помітили орфографічну помилку в тексті, виділіть її мишею та натисніть Ctrl+Enter

Хочете першими дізнаватися про головні події в Україні - підписуйтесь на наш Telegram-канал

ТОП-новини
Останні новини
усі новини