За словами українського дипломата, підтримувана державою китайська виставка раптово скасувала захід, організований Україною, який рекламував інвестиційні можливості країни, яка постраждала від війни, що може викликати занепокоєння щодо того, що Пекін мовчазно підтримує Москву в конфлікті.
Про це пише Bloomberg.
За словами дипломата, який побажав залишитися невідомим, оскільки він не уповноважений публічно обговорювати це питання, форум мав відбутися в понеділок на Китайському міжнародному ярмарку торгівлі послугами. Ярмарок тривав з 31 серпня по 5 вересня.
Чиновник сказав, що українське посольство не в захваті від такого повороту, оскільки він позбавив його країну шансу сприяти інвестиційним можливостям китайських компаній. Він відмовився уточнювати причини цього кроку, лише сказавши, що це поганий сигнал.
Минулого тижня президент Сі Цзіньпін назвав виставку «вирішальною платформою для Китаю для розширення відкритості», повідомило офіційне інформаційне агентство Сіньхуа, підкресливши високий статус події.
Офіційні особи ярмарку не відразу відповіли на запит про коментар. South China Morning Post першою повідомила, що український захід скасовано. На брифінгу в середу в Пекіні речниця МЗС Китаю Мао Нін сказала, що не знала про ситуацію.
Зусилля Китаю заявити про себе як про нейтральну сторону у війні Росії в Україні були підірвані неодноразовими демонстраціями дипломатичної підтримки Москви. Сі оголосив про «безмежну» дружбу з президентом Росії Володимиром Путіним за тіждень до вторгнення і не розмовляв публічно з президентом України Володимиром Зеленським з початку війни.
Зараз Пекін бере участь у великих військових навчаннях у Росії, тоді як офіційний представник країни Лі Чжаньшу відвідує Сьомий Східний економічний форум у Владивостоці. Сі може знову поспілкуватися з Путіним наступного тижня на зустрічі Шанхайської організації співробітництва, яка відбудеться в Узбекистані.
Китайський лідер вже прийняв запрошення відвідати сусідній Казахстан наступного тижня, повідомляє Інтерфакс з посиланням на речника МЗС Казахстану Айбека Смадіярова. Китай не підтвердив присутність Сі.
У той час як Пекін намагався не розлютити США, надаючи Москві послаблення санкцій або військові поставки, китайський експорт автомобілів, телевізорів і смартфонів допоміг Росії заповнити порожнечу, оскільки іноземні бренди втекли з РФ. У другому кварталі 81% імпорту нових автомобілів у Росію становили китайські, а Xiaomi Corp. була найбільш продаваним виробником смартфонів у Росії.
Експорт Китаю в Україну скоротився на 75% за останні 12 місяців станом на липень, тоді як імпорт за цей період також впав на 93%, інформує Observatory of Economic Complexity. За даними української юридичної компанії Crane IP, Китай був найбільшим торговим партнером України у 2019 і 2020 роках.