Міністри внутрішніх справ семи північних європейських країн виступили за запровадження заборони на шенгенські візи для військовослужбовців Росії та інших збройних формувань, які брали участь у війні проти України, пише ERR.ee.
Представники Естонії, Латвії, Литви, Фінляндії, Норвегії, Швеції та Польщі зустрілися 19 червня в Таллінні разом із єврокомісаром з внутрішніх справ і міграції Магнусом Бруннером та представником прикордонного агентства ЄС Frontex.
Міністр внутрішніх справ Естонії Ігор Таро (Eesti 200) у коментарі ERR зазначив:
«Є сотні тисяч громадян Росії, які воювали проти незалежної європейської держави, і ми маємо зайняти чітку позицію: ці люди не повинні мати можливості вільно пересуватись у Шенгенській зоні — ми не будемо видавати їм дозволи на проживання чи візи, адже ця група, яка вбивала і нищила, становить серйозну загрозу для нашої безпеки».
Міністри погодилися, що така заборона має залишитися чинною навіть після завершення війни.
Усі країни-учасниці, окрім Швеції, мають спільний кордон із Росією.
Спільна заява міністрів: війна триває — загроза зберігається
У повній заяві, поширеній Міністерством внутрішніх справ Естонії, йдеться:
«Беручи до уваги нинішню геополітичну ситуацію, ми, міністри внутрішньої безпеки Естонії, Фінляндії, Латвії, Литви, Норвегії, Польщі та Швеції, зустрілися 19–20 червня 2025 року в Таллінні та Нарві, щоб спільно оцінити ситуацію на зовнішніх кордонах і загрози, пов’язані з гібридними операціями, включаючи фізичні акти саботажу проти стабільності та демократичних цінностей.
Загроза для демократичної Європи з боку режимів Росії та Білорусі є системною і довготривалою. На це вказує вже четвертий рік війни Росії проти України та підтримка цієї агресії з боку Білорусі.
Ми підтверджуємо непохитну підтримку України, яка захищає свій суверенітет і територіальну цілісність.
Навіть після можливого припинення повномасштабної агресії, загрози внутрішній безпеці ЄС з боку Росії зберігатимуться. Держави-члени повинні вжити всіх заходів, аби особи, які служили в російських збройних силах або інших підконтрольних Кремлю збройних формуваннях, не могли становити небезпеку для нашої безпеки або вільно пересуватись у межах Шенгенської зони.
Особливо важливо не надавати їм візи чи дозволи на проживання».
У документі також зазначено необхідність тіснішої співпраці країн у сфері обміну інформацією, спільних дій та протидії штучно створеним міграційним кризам. Міністри наголосили на потребі розбудови сучасної прикордонної інфраструктури, зокрема систем протидії дронам, які становлять нову загрозу для безпеки.
«Ми маємо зміцнити внутрішню безпеку, підвищити стійкість до гібридних загроз, захистити критичну інфраструктуру та знешкодити мережі тероризму, екстремізму і організованої злочинності. ЄС, НАТО та Шенген утворюють спільний безпековий простір, захист якого потребує єдності та посиленої співпраці. Міцні зовнішні кордони — це наша стіна свободи».
NB8++: боротьба з “тіньовим флотом” Росії
У той самий день у форматі NB8++ (Естонія, Фінляндія, Ісландія, Латвія, Литва, Норвегія, Швеція, Франція, Німеччина, Нідерланди, Польща та Велика Британія) пролунала спільна заява із закликом до скоординованих дій щодо російського «тіньового флоту».
Країни-учасниці висловили занепокоєння щодо суден, що курсують без прапора, і за які жодна держава не несе відповідальності.
«Якщо судна в Балтійському та Північному морях не йдуть під чинним прапором, ми вживатимемо відповідних заходів у межах міжнародного права», — йдеться в заяві.
Очікується, що держави розроблять спільні настанови щодо боротьби з «тіньовим флотом» і посилять координацію між собою.