Понад 55 мільйонів людей у світі страждають на деменцію, і очікується, що до 2050 року їхня кількість збільшиться майже втричі, пише CNN. Смертність від інсультів може подвоїтися до того ж року, а від 10 до 20 % дорослих страждатимуть від депресії на пізніх етапах життя.
Незважаючи на вражаючі цифри, з’являється дедалі більше доказів того, що багато хто з цих випадків не є генетично зумовленими, і може бути відтермінований або зовсім запобігти усуненню чинників здоров’я, які загалом перебувають під нашим контролем.
Згідно з великим оглядом, опублікованим у журналі «Неврологія, нейрохірургія і психіатрія», щонайменше 17 чинників сприяють розвитку деменції, інсульту і депресії наприкінці життя.
Їх усунення може знизити ризик розвитку всіх трьох захворювань. До цих факторів належать, у порядку зменшення важливості:
- Кров’яний тиск
- Індекс маси тіла
- Захворювання нирок
- Цукор у крові
- Загальний холестерин
- Вживання алкоголю
- Дієта
- Втрата або погіршення слуху
- Больові відчуття
- Фізична активність
- Мета в житті
- Сон
- Куріння
- Соціальна активність
- Стрес
- Когнітивна активність у вільний час
- Депресивні симптоми
«Це дослідження показує, наскільки потужним засобом боротьби з віковими захворюваннями мозку є зміни у способі життя та поведінці», – каже старший автор дослідження доктор Санджула Сінгх, викладач неврології в Гарвардській медичній школі та головний дослідник лабораторії Brain Care Labs при Массачусетській лікарні загального профілю.
«Зрештою ми сподіваємося, що люди відчують у цьому обнадійливий посил – що насправді є дуже багато речей, над якими можна працювати, і тоді знизиться ризик не тільки інсульту, а й деменції та/або депресії наприкінці життя», – зазначила Сінгх.
У минулому дослідження, інструменти або моделі прогнозування ризику зазвичай фокусувалися на цих станах окремо. «З точки зору людини, це не має великого сенсу, – каже Сінгх.
В ідеалі люди не хотіли б захворіти на жодне з цих захворювань, додала вона, тож дослідницька група хотіла знайти спільні фактори ризику, щоб люди могли, по суті, досягти кількох цілей за допомогою одних і тих самих інструментів.
Автори проаналізували 59 мета-аналізів – узагальнень даних кількох аналогічних досліджень, – що були опубліковані в період з 2000 до 2023 року та вивчали вплив модифікованих факторів ризику на розвиток інсульту, деменції та/або депресії наприкінці життя серед дорослих, у яких раніше не було діагностовано цих захворювань.
Усі 17 чинників були спільними щонайменше для двох захворювань, але не було проведено мета-аналізу взаємозв’язку між депресією наприкінці життя та 11 показниками здоров’я: вживання алкоголю, ІМТ, рівень цукру в крові, когнітивна активність, дієта, втрата слуху, функція нирок, біль, фізична активність, соціальна активність і стрес, ідеться в дослідженні.
З усіх показників найбільший вплив мав кров’яний тиск. Нормальний рівень артеріального тиску – це не менше 120 на 80 мм рт. ст. Люди з рівнем 140/90 мм рт. ст. і вище більш ніж удвічі частіше наражалися на ризик інсульту, на 20 % – на ризик розвитку деменції і на 16 % – на ризик депресії.
Іншими найвпливовішими факторами були куріння, сон, фізична активність і рівень цукру в крові.
«Групування всіх цих чинників важливе, тому що я думаю, що різні люди отримують різний рівень мотивації для зміни поведінки», зважаючи на їхні особисті проблеми, як-от сімейна історія деменції, інсульту або депресії, сказав доктор Річард Айзексон, профілактичний невролог і директор із досліджень Інституту нейродегенеративних захворювань у Флориді.
«Подібні дослідження можуть допомогти людям внести значущі зміни у своє повсякденне життя», – додав Айзексон.
Якщо 17 пунктів здаються вам непосильними, подивіться на це як на меню, з якого ви можете вибрати кілька пунктів – і з часом просувайтеся за списком, каже Сінгх. Але також слід знати, що ці фактори дублюють один одного: наприклад, якщо ви покращуєте своє харчування і фізичні вправи, то, найімовірніше, ви покращуєте кілька показників із цього списку, включно з кров’яним тиском, рівнем цукру в крові, сном і рівнем холестерину.
Не знаєте, що вибрати? Ось як ви можете вирішити проблеми, які, на думку експертів, є одними з найважливіших чинників, що визначають розвиток деменції, інсульту та депресії.
Зниження високого кров’яного тиску: високий кров’яний тиск означає зниження припливу крові до мозку, що безпосередньо пов’язано з інсультом і деменцією, а також із депресією, оскільки знижує рівень нейротрансмітерів у мозку, каже Айзексон.
За словами експертів, для боротьби з високим кров’яним тиском ви можете перевірити його рівень за допомогою тонометра. Для зниження кров’яного тиску важливо зменшити споживання солі та отримувати достатню кількість калію, а також займатися спортом, скинути зайву вагу, боротися зі стресом і відвідувати фахівця зі сну, якщо у вас апное уві сні. Лікар може визначити, чи потрібні вам ліки.
Киньте палити: Якщо ви палите, є п’ять дій, які ви можете зробити просто зараз, щоб кинути палити: визначити тригери, зробити висновки з рецидивів, скористатися телефонами довіри і додатками, а також поговорити з лікарями, які допоможуть вам розробити план лікування.
Покращіть свою фізичну форму: Щодо фізичної активності, то знайте, що будь-яке навантаження краще, ніж його відсутність, а Всесвітня організація охорони здоров’я розробила рекомендації щодо типу, частоти та тривалості фізичних навантажень залежно від вашого віку.
Отримуйте достатньо сну: Літнім людям необхідно спати не менше семи годин на добу. Ви можете забезпечити собі гарний нічний відпочинок, якщо у вашій кімнаті буде прохолодно, тихо і темно; не вживайте алкоголь або кофеїн за кілька годин до сну; обмежте час роботи з екраном у нічний час; і заведіть режим відходу до сну.
Регулюйте рівень цукру в крові: Фізичні вправи, контроль ваги та здорова дієта з обмеженням рафінованих вуглеводів і цукрів також можуть підтримувати здоровий рівень цукру в крові.
Результати останнього дослідження лягли в основу наявної шкали Brain Care Score, яку було розроблено 2023 року в Центрі здоров’я мозку МакКанса при Массачусетській лікарні загального профілю, щоб допомогти людям оцінити і контролювати ризик розвитку деменції або інсульту без медичних процедур.
Оцінка за 21 пунктом визначає, як людина справляється з 12 факторами, пов’язаними зі здоров’ям, які стосуються фізичних, життєвих і соціально-емоційних компонентів здоров’я. У новому дослідженні до цього списку додано біль, депресивні симптоми, втрату слуху, когнітивну активність і захворювання нирок.
Вчені, які розробили цю шкалу, очікують, що оновлена версія буде опублікована пізніше цього року.