Регулярна зустріч ООН щодо договору про нерозповсюдження ядерної зброї мала відбутися ще у 2020 році, але була відкладена через пандемію COVID-19.
Про це інформує BBC.
Договір про нерозповсюдження ядерної зброї кожні п'ять років переглядає 191 його учасник. Конференція проходила чотири тижні в Нью-Йорку. Ухвалення спільної декларації заблокувала Росія.
Росія виступила проти частини тексту підсумкового документа, в якому висловлювали "серйозне занепокоєння" воєнними діями навколо українських електростанцій, зокрема Запорізької атомної станції, яку Росія захопила на початку війни в Україні. "У нашої делегації є одне ключове заперечення щодо деяких параграфів, які мають відверто політичний характер", – сказав представник Росії Ігор Вишневецький.
У проєкті також зазначається про "втрату компетентними органами України контролю над такими місцями внаслідок цих військових дій та їх глибокий негативний вплив на безпеку".
Підсумковий документ потребував ратифікації всіма країнами-учасницями договору. Низка країн, зокрема Нідерланди та Китай, висловили розчарування тим, що консенсусу не було досягнуто.
Міжнародна кампанія за відмову від ядерної зброї висловила жаль, що "за рік, коли ядерна держава вторглася до неядерної держави, зустріч майже всіх країн світу не змогла вжити заходів щодо ядерного роззброєння". А Асоціація контролю над озброєннями заявила, що конференція представляє "втрачену можливість зміцнити договір і глобальну безпеку".
Договір про нерозповсюдження ядерної зброї, який у 1970 році підтримали 190 країн, зобов'язує країни, які його підписали, зокрема США, Росію, Францію, Велику Британію та Китай, скоротити свої запаси ядерної зброї та забороняє іншим отримувати ядерну зброю. Учасники останнього перегляду в 2015 році також не змогли дійти згоди.