Лонгріди

Співробітники ЗАЕС розповіли, що армія РФ тримає їх у заручниках

12 Серпня 2022 14:50

Співробітники окупованої Запорізької АЕС розповіли BBC, що російські війська використовують станцію як військову базу та тримають їх у заручниках.

Російська армія окупувала територію найбільшої атомної електростанції у Європі на початку березня. Однак її, як і раніше, обслуговують українські інженери.

Нещодавно Москву звинуватили в тому, що вона використовує станцію "як щит", завдаючи звідти ракетних ударів по прилеглих об'єктах.

А в четвер стало відомо про нові обстріли – і голова ООН виступив із новим попередженням про те, що бойові дії поблизу ядерної станції можуть призвести до катастрофи.

Двоє співробітників АЕС розповіли про щоденні загрози викрадення, а також про свої побоювання у зв'язку з можливістю масштабнішого радіоактивного зараження навколишніх районів або навіть повноцінної ядерної катастрофи.

За останні кілька тижнів АЕС зазнала сильних обстрілів, тільки за одну ніч було випущено до 120 ракет. Вони прилітають з боку Енергодару – міста, де розташована АЕС.

У свою чергу, Енергодар і сама електростанція також зазнали сильного обстрілу.

Спостерігачі ООН стверджують, що якщо бойові дії не припиняться і інспекторам не буде дозволено доступ до станції, існує "реальний ризик ядерної катастрофи",

"Мій робочий день – це постійна напруга", – розповідає BBC Світлана. Вона зв'язується з журналістами за допомогою текстових повідомлень.

Зараз вона та її колега Микола можуть користуватися лише російськими сім-картами, а сигнал є не скрізь.

"Можливості працювати, як раніше, немає, адже останній тиждень немає навіть можливості приїхати на своє робоче місце – це небезпечно, – каже Світлана. – У суботу був обстріл азотно-кисневої станції, що викликала пожежу. Якимось дивом люди, які там працюють, вціліли" .

Інший житель Енергодару розповідає, що ціни в магазинах та аптеках зараз у чотири рази вищі, ніж на території, яку контролює Україна, у місті не вистачає лікарів. Більшість банкоматів також закриті.

Світлана багато років пропрацювала на станції та каже, що щодня поряд з нею падають снаряди. "Психологічна ситуація важка, адже скрізь ходять військові зі зброєю і все фактично "під дулом", – додає вона.

Росію звинувачують у розміщенні на АЕС близько 500 військовослужбовців. На нещодавно отриманих кадрах видно, як усередину комплексу в'їжджають військові машини, і Світлана не сумнівається, що станція використовується як база.

"Щодня вони їздять туди-сюди на своїй техніці, – каже вона. – Вони розташували свою техніку впритул до будівель станції, щоб запобігти прильотам від ЗСУ".

Журналісти отримали текстове повідомлення Миколи:

"Персонал зараз – це заручники росіян, – йдеться в ньому. – Інтернет вони відключили, телефони тільки стаціонарні, а харчування в одній їдальні, інші вони перетворили на свої бази".

У Києві вважають, що російська армія почала обстрілювати територію, яку вона окупує, щоб проштовхнути неправдиві наративи приблизно такого змісту: "Україна на вас нападає, тож краще проголосувати за приєднання до Росії, щоб ми могли вас взяти під захист".

Призначені Москвою "керівники" Запорізької області щойно підписали розпорядження про проведення незабаром референдуму щодо приєднання до Росії. У минулому Москва вже влаштовувала схожі "голосування", наприклад, в анексованому 2014 року Криму.

Микола продовжує: "Прохід на всі дахи заборонено, там вони зробили свої наглядові пункти. Навчальний корпус також став їхньою казармою".

"Наразі все частіше персонал викрадають просто на виході зі зміни біля воріт безпеки", – продовжує Микола. Чому відбуваються такі напади – неясно, але місцеві жителі розповідають про залякування, до якого вдаються росіяни, щоби встановити свої порядки.

Світлана та Микола також розповідають, що персонал АЕС не може належним чином стежити за роботою реактора. Описуючи ситуацію на станції, вони кажуть, що російські солдати скрізь залишають сміття.


Якщо ви помітили орфографічну помилку в тексті, виділіть її мишею та натисніть Ctrl+Enter

Хочете першими дізнаватися про головні події в Україні - підписуйтесь на наш Telegram-канал

ТОП-новини
Останні новини
усі новини