Політика

        ISW: Росія навряд чи зможе захопити половину України, якщо Київ отримуватиме допомогу

        Залишки російської ракети перетворили на лавочку. Чернігівська область. Автор підписав фото “Ідітє на*уй!!” / Фото з X @cgtr
        Залишки російської ракети перетворили на лавочку. Чернігівська область. Автор підписав фото “Ідітє на*уй!!” / Фото з X @cgtr

        Російське військове командування планує до кінця 2026 року окупувати майже половину території України, зокрема повністю захопити східні та південні регіони, включно з Одесою, Миколаєвом і лівобережжям Дніпра. Про це 5 червня заявив заступник керівника Офісу Президента, полковник Павло Паліса, нагадує Інститут вивчення війни (ISW).

        За словами Паліси, Росія прагне повністю захопити Донецьку та Луганську області до 1 вересня 2025 року, а до кінця того ж року — створити буферну зону вздовж північного кордону України. Наступного року, за цими планами, російські війська мають вийти на східне узбережжя Дніпра, захопити Миколаївську та Одеську області, позбавивши Україну доступу до Чорного моря.

        Водночас, як зазначає ISW, такі цілі виглядають малоймовірними з огляду на обмежені наступальні спроможності Росії, особливо за умови збереження західної допомоги Україні.

        Оцінка оперативних цілей Росії до кінця 2026 року, опублікована 5 червня 2025 року заступником Єрмака, полковником Павлом Палісою / Фото ISW

        Опублікована 4 і 6 червня карта, яку Паліса нібито представив американським посадовцям та журналістам, свідчить про плани Росії захопити ще близько 222 тисяч квадратних кілометрів території України, довівши загальний обсяг окупованої площі до понад 336 тисяч км² — майже вдвічі більше, ніж у перші місяці повномасштабного вторгнення у 2022 році. Для порівняння, загальна площа України — близько 603 тисяч км².

        Згідно з картою, росіяни планують просунутися через Запорізьку та Дніпропетровську області, щоб одночасно підтримати захоплення решти Донеччини та Луганщини. При цьому до 1 вересня 2025 року вони не мають наміру брати Запоріжжя, хоча й прагнуть врешті-решт захопити все Запоріжжя, що відповідає їхнім офіційним територіальним вимогам.

        У ISW наголошують: нині немає підстав вважати, що російська армія здатна захопити навіть решту Донецької області за найближчі три місяці. Для цього потрібно подолати міцну лінію оборони Костянтинівка-Краматорськ-Слов’янськ, що жодного разу не вдавалося зробити від початку повномасштабного вторгнення. Найбільш значне просування росіян — це взяття Бахмута, яке тривало майже рік і коштувало величезних втрат.

        Після Донбасу, за оцінкою Паліси, Росія може перейти до наступу на правобережну частину Херсонщини, попри те, що такі операції потребують форсування Дніпра. Жодна зі сторін із 2022 року не здійснювала подібних масштабних переправ, а українська оборона на правому березі значно укріплена.

        Паралельно Росія, за даними, може намагатися створити буферну зону на півночі України — в Чернігівській, Сумській та Харківській областях. Проте одночасне ведення наступальних дій на такому широкому фронті лише поглибить нестачу людських і матеріальних ресурсів.

        Найамбітніші цілі Кремля стосуються 2026 року. Згідно з картою, Росія має намір окупувати всю лівобережну Україну, включно з рештою Запорізької області, а також усі Чернігівську, Сумську, Харківську та Полтавську області, частини Київщини та Дніпропетровщини. Крім того, Росія хоче встановити контроль над більшістю території Одеської та Миколаївської областей.

        Це означає, що росіянам доведеться захопити дев’ять обласних центрів із понад 5,6 млн жителів: Запоріжжя, Одесу, Миколаїв, Дніпро, Харків, Суми, Чернігів, Полтаву і частково Київ. Водночас російські війська не змогли захопити жодного обласного центру з березня 2022 року, коли тимчасово окупували Херсон, який залишили восени того ж року.

        ISW зазначає, що ці плани Кремля є продовженням риторики про так звану «Новоросію» та буферну зону, яку російські офіційні особи регулярно озвучують. Зокрема, голова комітету Держдуми з оборони Андрій Картаполов заявив 31 травня, що Україна може втратити шість великих міст, якщо не погодиться на мир на умовах Росії.

        Окупаційний голова Херсонської області Володимир Сальдо називав пріоритетом повернення західного берега Дніпра, а заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв нещодавно знову заявив про необхідність знищення України як держави, залишивши їй лише західні регіони.

        Втім, на думку аналітиків ISW, армія РФ навряд чи здатна реалізувати такий масштабний наступ. Протягом трьох років війни Росія зазнала майже мільйона втрат і втратила понад 10 тисяч танків і бронемашин. Її війська досі не змогли повернути собі здатність до швидких маневрених операцій і глибоких проривів, які були необхідні для досягнення стратегічних результатів.

        Аналітики зазначають, що єдиний реальний шанс Росії досягти таких масштабних цілей полягає у припиненні західної військової допомоги Україні. Саме на це зараз і спрямована інформаційна кампанія Кремля, мета якої — переконати Захід, що перемога Росії неминуча.

        «Підтримка Заходу має вирішальне значення для здатності України захищатися. Росія навряд чи зможе захопити половину України, якщо міжнародна коаліція продовжить надавати допомогу», — підсумовує ISW.


        ТОП-новини

        Останні новини

        усі новини
        Gambling