Думки

Путін підвищив ставку ядерною зброєю в Білорусі

27 Березня 2023 12:50
Андреас КЛЮТ

Будемо сподіватися, що голова Китаю Сі Цзіньпін сприйме це як особисту образу і відразу ж добре поговорить зі своїм «другом» у Москві.

Буквально кілька днів тому Сі відвідав російського президента Володимира Путіна, щоб обговорити їхню співпрацю, а також переконати його відмовитися від ядерної ескалації та перейти до мирного процесу з Києвом. Цими вихідними Путін вчинив з точністю до навпаки.

У, мабуть, найпідступнішій із багатьох своїх ядерних загроз проти України та Заходу Путін оголосив , що розмістить тактичні ядерні боєприпаси в Білорусі, його товариській диктатурі та васальній державі. Звідти навіть ракети та реактивні літаки з малою дальністю можуть вражати цілі в Україні чи Центральній Європі.

Як завжди, Путін нещиро стверджує, що цей крок не порушить зобов’язань Росії за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї. Його логіка полягає в тому, що він, а не білоруський диктатор Олександр Лукашенко, збереже контроль над боєголовками та ракетами, які їх нестимуть. Мабуть, це так.

Насправді Путін знову ігнорує — або, можливо, насолоджується — гіркою іронією віроломного шляху, яким він йшов до цього моменту історії. У так званому Будапештському меморандумі 1994 року і Україна, і Білорусь, а також третя колишня радянська республіка, яка на той час володіла ядерною зброєю, Казахстан, погодилися віддати свої ядерні арсенали в обмін на гарантії безпеки з боку Москви.

Тільки про російські гарантії безпеки. У ці дні Путін стверджує, що Україна взагалі не є державою, і її треба підкорити або знищити. І він розглядає Білорусь як особисту вотчину, якій врешті-решт судилося об’єднатися в «Союзну державу» з — очевидно — Путіним на чолі.

Урок для тих, хто хоче стати тираном і агресором усюди — від Північної Кореї до Ірану та за його межами — простий. Лише ядерна зброя може запропонувати їм страхування від ядерного шантажу з боку безжалісних агресорів, таких як Путін, і водночас може служити інструментом вимагання у їхніх власних наборах інструментів. Так, Путін щойно розпочав нову еру розповсюдження.

Його ескалація є особливо одіозною, тому що вона римується з його призупиненням минулого місяця Нового договору СНО, єдиного договору про контроль над озброєннями, який залишився, щоб обмежити стратегічні ядерні зброї. (Тактичні боєголовки, які можуть мати відносно «малу» потужність, призначені для використання на фронті для перемоги в боях, тоді як стратегічні ядерні боєголовки призначені для застосування проти противника як засіб апокаліптичного стримування).

Як завжди, Путін використовує весь репертуар методів КДБ, яких він навчився на початку своєї кар’єри, спотворюючи реальність, щоб створити наративи, які поширюватимуть росіяни та «корисні ідіоти» в інших країнах. Відправка ядерної зброї до Білорусі є лише пропорційною відповіддю на британські плани надати Україні снаряди зі збідненого урану, вважає він. Але збіднений уран не може викликати розщеплення, і снаряди, що містять його, не є ядерною зброєю.

Путін також намагається пов’язати свої власні плани в Білорусі з давньою практикою США щодо розміщення ядерних бомб у країнах Альянсу, таких як Бельгія, Нідерланди, Німеччина, Італія та Туреччина. Але ці арсенали — якими б не були їхні переваги на той час — походять з часів холодної війни. Ні Вашингтон, ні будь-яка інша столиця, яка контролює ядерну зброю, не мріяли б розмістити такі боєголовки ближче до Росії в нинішньому стані напруги.

Тому Україна має рацію, скликаючи негайне засідання Ради Безпеки ООН. Росія має місце в ньому, але також має Китай, який повинен використати свій новий вплив на Путіна, щоб відговорити його від цього божевілля. А ще краще, Сі має взяти трубку прямо зараз і нагадати Путіну, де закінчується їхня дружба.

І білоруси — включно з вищим командуванням армії — повинні знову подумати про агітацію проти свого диктатора, щоб Путін не втягнув їх разом із собою в катастрофу.

Тим часом Україна та Захід не повинні дозволити Путіну налякати їх до істерики. Російський президент став настільки непередбачуваним і безрозсудним, настільки збожеволів у своєму погляді на світ і власну долю в ньому, що тільки сталева рішучість і спокійна сила можуть утримати його від незмірно погіршення поганої ситуації.

Оригінал


Якщо ви помітили орфографічну помилку в тексті, виділіть її мишею та натисніть Ctrl+Enter

Хочете першими дізнаватися про головні події в Україні - підписуйтесь на наш Telegram-канал

ТОП-новини
Останні новини
усі новини