Змусьте сонце працювати на вас: які сонячні панелі найефективніші?

Ефективність сонячної електростанції безпосередньо залежить від технічних характеристик і місця розташування сонячних батарей. Як правильно вибрати фотомодулі для СЕС, поговоримо з технічним фахівцем українського бренду LogicPower.

Які бувають види сонячних панелей?

У 2025 році на ринку України можна купити сонячні панелі, виготовлені за такими технологіями:

Тонкоплівкові сонячні панелі виробляються шляхом нанесення фотоактивного шару товщиною всього 1-3 мікрони на скляну, пластикову або металеву підкладку.

До переваг можна віднести гнучкість конструкції, стійкість до високих температур і хороше поглинання розсіяного світла. Недоліки – дуже низька ефективність і швидка деградація.

Полікристалічні панелі виготовляються з розплавленого кремнію, який охолоджується в спеціальних формах, утворюючи характерні сині кристали різної форми.

Основні переваги – довгий термін служби й ціна (в середньому на 10 -15 % нижче монокристалічних). Недоліки – низький ККД, неефективні при високих температурах і слабкому освітленні, а також потребують більше місця для установки.

Монокристалічні модулі – найбільш ефективні для побутових і промислових сонячних енергосистем. Вони мають високий ККД, компактні та довговічні. Ефективно працюють при слабкому освітленні.

Інновації не стоять на місці. Виробники пропонують різні моделі монокристалічних сонячних батарей з поліпшеними характеристиками, виготовлених із застосуванням сучасних технологій:

  • Двосторонні панелі Bi-facial – монокристалічні фотомодулі, здатні вловлювати світло з обох сторін. Фронтальна частина поглинає прямі промені, а тильна – відбиті від землі, снігу або стін. Використання даної технології може збільшити генерацію електроенергії від 5% до 30%, залежно від потужності панелі та способу її установки.
  • Технологія N-type. Завдяки особливій структурі кремнію з додаванням фосфору мають високий термін експлуатації (до 35 років) без істотної втрати ефективності.
  • Монокристалічні панелі з технологією Half-Cell (половинчасті елементи) – новий етап розвитку сонячної енергетики. У таких модулях кожен стандартний кремнієвий елемент розрізаний лазером на дві рівні частини. Розділення фотомодулів на дві половини дозволяє знизити внутрішній опір і скоротити втрати потужності.
  • TOPCon – технологія використовує додаткові шари оксиду і полікремнію, що зменшує втрати енергії. Ефективно працюють при розсіяному світлі й в умовах часткового затінення.

За євростандартами, за перший рік експлуатації фотомодуль не повинен втратити більш як 0,8% потужності, а за перші 25 років – понад 20%.

Якісні сонячні батареї зберігають 80 % номінальної потужності протягом 30 років служби.

У неперевірених постачальників цей показник може бути набагато нижчим. Це означає, що з часом вироблення буде знижуватися. Щоб батарея довго та ефективно виробляла електроенергію, краще вибирати надійних виробників.

Рекомендація фахівця: вимагайте повний datasheet панелей у продавця і порівнюйте реальні параметри. Обов’язково уточніть терміни гарантії та умови обслуговування.

При виборі сонячних панелей необхідно враховувати індивідуальні особливості вашого об’єкта:

  • Географічне розташування – особливості клімату, середня кількість сонячних днів, сезонні коливання освітленості.
  • Доступна площа для монтажу – дах, наземна установка, балкон тощо.
  • Кут нахилу та орієнтація – наприклад, південна сторона оптимальна для північної півкулі.

Як вибрати сонячну панель за потужністю?

Потужність – це ключова технічна характеристика сонячної панелі, що визначає, скільки електроенергії вона буде генерувати.

У процесі проєктування сонячної електростанції для дому та бізнесу важливо враховувати:

  • Заявлену (номінальну) потужність — ідеальні лабораторні умови (STC: 1000 Вт/м², 25°C, AM1.5).
  • Реальну (толерантну) потужність — фактична генерація з урахуванням температури, вологості, кута падіння світла та інших зовнішніх факторів.
  • ККД – залежить від типу сонячної панелі
  • Температурні втрати — при нагріванні панелі втрачають 0,3–0,5% потужності на 1°C.
  • Зниження генерації в зимовий період — сніг, короткий світловий день і низький кут сонця знижують вироблення на 30–50%.
  • Рекомендація фахівця: щоб компенсувати реальні втрати при генерації, потужність СЕС повинна бути на 20-30% вище розрахункової.

Де краще встановлювати сонячні панелі?

Сонячні панелі можна ставити на даху будинку, на землі, на фасадах будівель та інших конструкціях — головне, щоб:

  • було мінімум тіні (особливо з 10:00 до 16:00);
  • конструкція витримувала вагу і вітрові навантаження;
  • правильно обраний кут нахилу.

Рекомендація фахівця: сонячна електростанція – це не тільки панелі. Для роботи системи необхідні інвертори, акумулятори, контролери заряду, захисна автоматика та ін. Важливо, щоб обладнання було сумісним за параметрами (напругою, потужністю, протоколами управління).

Аномальна спека і перебої з електрикою — не привід залишатися без електроенергії. Головне, вибрати надійного постачальника і підрядника.Український бренд енергосилового обладнання LogicPower надає послугу «СЕС під ключ», від проєктування до введення в експлуатацію та юридичного супроводу при оформленні документів.