Економіка

Естонія, Латвія і Литва відключилися від російської енергосистеми

Баржа з автотрансформатором, призначеним для розширення з'єднання литовсько-польської електроенергетичної системи LitPol Link, рухається повз російське місто Совєтськ, 14 травня 2021 / Фото Reuters
Баржа з автотрансформатором, призначеним для розширення з'єднання литовсько-польської електроенергетичної системи LitPol Link, рухається повз російське місто Совєтськ, 14 травня 2021 / Фото Reuters

Сьогодні три країни Балтії від’єднали свої енергосистеми від російської енергосистеми, повідомили оператори регіону, що є частиною плану, спрямованого на тіснішу інтеграцію країн з Європейським Союзом і підвищення безпеки, повідомляє Reuters.

Естонія, Латвія і Литва відключилися від спільної мережі IPS/UPS і, за умови проведення тестів в останню хвилину, синхронізуються з мережею ЄС о 12:00 за Гринвічем у неділю після того, як до цього часу працювали автономно.

«Ми досягли мети, до якої так довго йшли. Тепер у нас все під контролем», – заявив на прес-конференції міністр енергетики Литви Жигімантас Вайчюнас.

Плани від’єднання країн Балтії від енергосистеми колишнього радянського імперського володаря, які обговорювалися десятиліттями, набрали обертів після анексії Криму Москвою в 2014 році.

Ця мережа була останнім зв’язком з Росією для трьох країн, які відродилися як незалежні держави на початку 1990-х років після розпаду Радянського Союзу і приєдналися до Європейського Союзу і НАТО в 2004 році.

Після вторгнення Москви в Україну у 2022 році ці три палкі прихильники Києва припинили купувати електроенергію в Росії, але покладаються на російську енергосистему для контролю частот і стабілізації мереж, щоб уникнути перебоїв у подачі електроенергії.

«Покінчивши з енергетичною залежністю країн Балтії від Росії, ми позбавляємо агресора можливості використовувати енергію як зброю проти нас», – заявив міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна.

На електропідстанції «Резекне» поблизу латвійсько-російського кордону була помічена військова вантажівка, а офіцери зі зброєю патрулювали околиці та сусіднє місто, що свідчить про занепокоєння країн Балтії щодо спроб саботажу з метою зриву перемикання.

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн виступить у неділю на церемонії з нагоди переходу на систему ЄС, повідомила в п’ятницю її канцелярія.

«Система стабільна, процес відбувається гладко, ніхто не помічає, що щось змінилося», – сказав міністр енергетики Латвії Каспарс Мелніс в інтерв’ю Reuters після відокремлення.

За словами аналітиків, підтримка постійного енергопостачання вимагає стабільної частоти мережі, яку легше отримати з часом у великій синхронізованій зоні, такій як Росія або континентальна Європа, порівняно з тим, що країни Балтії можуть зробити самостійно.

Міністерство енергетики Литви повідомило Reuters, що воно розробило плани на випадок надзвичайних ситуацій, згідно з якими деякі великі споживачі енергії, такі як заводи, можуть бути тимчасово відключені від мережі в разі дефіциту електроенергії, щоб підтримувати основні поставки.

Для Росії відокремлення означає, що її Калінінградський ексклав, розташований між Литвою, Польщею та Балтійським морем, відрізаний від основної російської енергосистеми і змушений підтримувати свою енергосистему самотужки.

З 2018 року країни Балтії витратили майже 1,6 мільярда євро на модернізацію електромереж для підготовки, тоді як Москва витратила 100 мільярдів рублів (1 мільярд доларів), в тому числі на будівництво кількох газових електростанцій у Калінінграді.


Теги:

Якщо ви помітили орфографічну помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

ТОП-новини

Останні новини

усі новини
Gambling