Reuters : Як російські капітали, що опинилися під санкціями США, потрясли Ліхтенштейн

Влада Ліхтенштейну розглядає можливість посилення контролю над сотнями довірчих фондів, пов’язаних із росіянами, керівники яких масово відмовилися від управління під тиском з боку США. Про це повідомляє Reuters із посиланням на обізнані джерела.

Маленька, але багата держава, що межує зі Швейцарією та Австрією, відома великою кількістю низькоподаткових трастів. За словами джерел, сотні таких фондів мають російські зв’язки, що робить Ліхтенштейн об’єктом уваги Заходу в межах санкційної політики проти Москви.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Міністерство фінансів США запровадило санкції проти низки осіб та фондів у Ліхтенштейні, пов’язаних з російськими олігархами, зокрема Володимиром Потаніним і Геннадієм Тимченком — давнім соратником президента РФ Володимира Путіна.

На тлі санкційної політики керівники сотень фондів, побоюючись потрапляння під обмеження, почали масово подавати у відставку. Унаслідок цього значна частина російських активів — від яхт до нерухомості — опинилася у правовому підвішеному стані, фактично заблокованою.

Уряд Ліхтенштейну підтвердив, що нині йдеться про 475 трастів, які залишилися без керівників. У 350 випадках намагаються призначити нових керуючих, ще 40 фондів перебувають у процесі ліквідації. У 85 випадках спроби знайти ліквідаторів були безуспішними.

Таке блокування активів стало додатковим інструментом тиску на Росію на тлі спроб президента США Дональда Трампа досягти мирної угоди. Джерела Reuters повідомили, що уряд Ліхтенштейну розглядає можливість централізованого управління залишеними фондами і посилення регуляції трастової індустрії.

Проблема зачепила і банківський сектор країни, адже американські санкції здатні суттєво обмежити доступ банків до доларових операцій. За словами джерел, це може стати найсерйознішою кризою для Ліхтенштейну з 2008 року, коли витік даних клієнтів банку LGT виявив широкомасштабне ухилення від податків.

Уряд Ліхтенштейну наголосив, що не допустить повернення будь-яких активів особам, які перебувають під санкціями. Також тривають консультації з міжнародними партнерами щодо подальших дій.

Ліхтенштейн, населення якого становить близько 40 тисяч осіб, нині має приблизно 20 тисяч трастів — у середньому один фонд на двох жителів. Колись держава була відома як «офшорний притулок» для світової еліти, однак у останні роки намагалася змінити імідж і приєдналася до Міжнародного валютного фонду. Проте ситуація з російськими активами знову повернула країну в центр уваги світової фінансової спільноти.