Російський президент Володимир Путін за зачиненими дверима закликає Іран погодитися на «нульове збагачення» у рамках можливої ядерної угоди зі США. Про це повідомляє Axios із посиланням на кілька джерел, знайомих із перебігом переговорів.
Москва роками була головним дипломатичним захисником Ірану з ядерного питання, публічно виступаючи за його право на збагачення урану. Але після нещодавньої 12-денної війни між Ізраїлем та Іраном Путін на закритих переговорах зайняв набагато жорсткішу позицію.
За даними трьох європейських чиновників і одного ізраїльського, Росія закликала Тегеран погодитися на варіант із повною відмовою від збагачення урану. Два джерела також повідомили, що Москва навіть проінформувала уряд Ізраїлю про цю позицію Путіна. «Ми знаємо, що саме це Путін казав іранцям», — заявив високопоставлений ізраїльський чиновник.
Минулого тижня Путін обговорював цю ідею телефоном із Дональдом Трампом і президентом Франції Емманюелем Макроном.
Ізраїльські та американські удари суттєво пошкодили ядерні об’єкти Ірану, але не знищили всі запаси високозбагаченого урану. Зараз незрозуміло, чи вижили частина іранських центрифуг.
Трамп чітко заявив, що хоче нової ядерної угоди з Іраном. І, за словами джерел, однією з головних вимог США у можливих переговорах буде повна відмова Ірану від збагачення урану на власній території. Водночас Іран традиційно наполягає на праві збагачувати уран у межах будь-якої угоди.
За словами європейських чиновників, Путін та інші російські представники неодноразово озвучували свою підтримку варіанту з «нульовим збагаченням» під час контактів із Тегераном останніми тижнями.
«Путін підтримав би нульове збагачення. Він заохочував іранців рухатися в цьому напрямку, щоб зробити переговори з американцями більш вигідними. Але іранці сказали, що навіть не розглядатимуть це», — розповів один із європейських чиновників із прямим знанням деталей.
Позиція Путіна особливо показова з огляду на масштабну військову підтримку, яку Іран надає Росії у війні проти України — сотні ударних дронів та ракети. Під час та після 12-денної війни Іран залишився розчарованим тим, що Росія не надала жодної суттєвої допомоги, окрім заяв для преси.
Публічно і приватно росіяни давали зрозуміти, що у разі укладання угоди готові вивезти з Ірану весь його високозбагачений уран. Натомість Москва могла б постачати Ірану уран, збагачений на 3,67% для атомних електростанцій і невеликі кількості 20%-го урану для дослідницького реактора в Тегерані та виробництва медичних ізотопів.
Спецпредставник Білого дому Стів Віткофф веде перемовини з іранським міністром закордонних справ Аббасом Аракчі про відновлення переговорів щодо ядерної програми. Планувалася зустріч в Осло найближчими днями, але, за словами джерел, обидві сторони наразі охололи до цієї ідеї та шукають інше місце для переговорів.