Росія наздоганяє Україну у виробництві дронів завдяки більшим фінансовим ресурсам, виробничим потужностям, розташованим далеко від лінії фронту, і особливо — допомозі з боку Китаю.
Про це пише видання Politico з посиланням на українських посадовців.
За словами речника Служби зовнішньої розвідки України Олега Александрова, китайські виробники постачають росіянам апаратне забезпечення, електроніку, навігаційні, оптичні та телеметричні системи, двигуни, мікросхеми, процесорні модулі, антени, плати управління, навігацію.
“Вони використовують так звані підставні компанії, змінюють назви, роблять усе, аби уникнути експортного контролю й санкцій за свою діяльність. Офіційно ж Китай дотримується всіх правил. Але лише офіційно”, — заявив Александров.
Пекін неодноразово заперечував постачання будь-яких дронів або компонентів озброєння до Росії, називаючи українські зауваження «безпідставними звинуваченнями та політичною маніпуляцією». Однак Александров заявив, що Росія критично залежна від постачання китайських запчастин як для тактичних, так і для дронів дальнього радіусу дії.
Це дозволяє Росії нівелювати перевагу України у дронових технологіях і виробництві — перевагу, яка раніше допомагала Києву утримувати позиції в умовах нестачі боєприпасів і повільного постачання озброєння від союзників.
Дрони замість снарядів
Павло Паліса, колишній командувач і нині заступник керівника Офісу Президента України Володимира Зеленського, у заяві зазначив, що з початку цього року 80% втрат у російській техніці й особовому складі завдано дронами. Лише у травні українські дрони знищили 89 000 російських цілей.
У перші роки війни Україна вийшла в лідери в дроновій війні, виготовивши до 1 мільйона тактичних дронів у 2024 році й поставивши за мету виробити 2,5 мільйона тактичних і 30 000 ударних дронів дальньої дії у 2025-му.
Україна виробляє приблизно 100 дронів дальньої дії щодня, тоді як Росія наростила виробництво до 300 на день і прагне досягти 500, повідомив Зеленський журналістам у Києві минулого тижня.
За словами Александрова, виробники дронів у Росії змогли збільшити виготовлення дронів дальнього радіуса дії з 15 000 у 2024 році до понад 30 000 цьогоріч, а також до 2 мільйонів малих тактичних дронів.
“Ворог копіює досвід Сил оборони України та активно нарощує безпілотні підрозділи. Тому ми маємо зберігати темпи розвитку й постійно посилювати наші спроможності, щоб випереджати”, — зазначив головнокомандувач ЗСУ генерал Олександр Сирський минулого тижня.
Росія має значно більші фінансові ресурси, а також доступ до китайських технологій, зокрема дронів DJI Mavic, які спершу створювалися для цивільного ринку, але нині активно використовуються обома арміями.
“Вони настільки дешеві й ефективні, що їх щодня використовують як артилерійські снаряди”, — сказав Зеленський, додавши, що десятки виробників в Україні працюють над вдосконаленими версіями Mavic.
Однак, за словами Києва, доступ України до нових дронів обмежений з боку Китаю, тоді як щодо Росії Пекін жодних обмежень не запровадив.
“Китайський Mavic відкритий для росіян, і закритий для українців. Вони просто закрили його для Європи й для України, включно з ЄС. А для росіян можливість купити дрони на китайському ринку збереглася”, — сказав Зеленський.
Москва використовує дрони, які керуються через волоконно-оптичний кабель, а не радіосигнал, що робить їх несприйнятливими до електронної боротьби. Завдяки таким дронам Кремль зміг знищити логістику України в Курській області РФ і витіснити українські війська з більшої частини території, яку вони захопили під час торішнього раптового наступу.
Раніше українські військові могли одразу виявити звичайні російські дрони, щойно ті злітали, але з дронами на оптичному зв’язку це набагато складніше.
“Тож ми змушені застосовувати різні акустичні й інші засоби, аби виявити ці дрони. Росіяни нарощують не тільки виробництво дронів, а й засобів радіоелектронної боротьби. На нашій ділянці фронту радіочастоти змінюються кожні два тижні. Тож коли держава постачає нам дрони, лише приблизно 20% з них придатні до використання. Ми постійно змушені витрачати додаткові кошти й час, щоб перепрошити ці дрони”, — розповідають військові.
Виробництво дронів у РФ
Росія виробляє свої дрони дальнього радіуса дії у своєрідній “Кремнієвій долині” — спеціальній економічній зоні в Алабузі, Татарстан, де зосереджено виробництво іранських Shahed, відомих у Росії як “Герань”. Завод “Купол” в Іжевську, за 1800 км від України, виготовляє ударні дрони “Гарпія”. Крім того, основні виробничі лінії розміщені в Московській області, Єкатеринбурзі, Санкт-Петербурзі та в інших містах.
“Вони мають на меті виготовити близько 30 000 дронів дальнього радіуса дії цих типів плюс 30 000 хибних цілей, які використовують для виснаження української ППО у 2025 році. Щодо FPV-дронів, то росіяни планують виготовити колосальні 2 мільйони таких у 2025-му”, — заявив Александров.
Це підвищує тиск на Україну, яка змушена реагувати на зростання як кількості, так і якості російських дронів.
“У цій дроновій війні переможе лише той, хто буде найдинамічнішим”, — зазначають військові.