Нові адмірали Путіна

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу представив нових керівників ВМФ Росії, Північного і Чорноморського флотів РФ.

Власне, призначені на ці посади адмірали вже виконували обов’язки командувачів, однак у Москві воліли не повідомляти про кадрові рішення Володимира Путіна. І, думаю, зрозуміло, чому. Сам факт тотальної зміни керівників флоту цілком свідчить про те, що військово-морські сили РФ продемонстрували свою неефективність і несучасність під час російсько-української війни. Під сумнів було поставлено один із головних наративів путінської агресії — контроль над Кримом і Севастополем.

Важливість перебування в Севастополі Чорноморського флоту завжди була одним із головних політичних завдань Російської Федерації — не тільки в путінські, а й у єльцинські часи.

Перший президент Росії навіть переносив терміни свого візиту в українську столицю і відмовлявся підписувати так званий «великий договір» між Росією та Україною доти, доки не буде досягнута угода про перебування Чорноморського флоту в Севастополі.

Третій російський президент — Дмитро Медведєв — відмовлявся домовлятися з Віктором Януковичем про газову знижку без продовження терміну перебування флоту в Криму та зміни умов його функціонування. І, врешті-решт, Росія окупувала й анексувала Крим.

Севастополь сприймався як головна база, що дає змогу панувати в усьому Чорному морі. Але вже перша велика війна продемонструвала неспроможність цих планів. Чорноморський флот не здатен перешкодити українській торгівлі, а Севастополь постійно зазнає ударів з повітря — так, що штаб Чорноморського флоту та інші його об’єкти перетворилися з офісів на мішені. Росії довелося в терміновому порядку перебазувати частину флоту в явно непідготовлену для цього бухту в Новоросійську і відновлювати резервний флот в Очамчирі, на території окупованої Абхазії.

Авжеж, у цій ситуації відповідальність повинні були покласти саме на керівників ВМФ і Чорноморського флоту РФ, а не на Путіна з його планами бліцкригу і нерозумінням того, як змінився світ. І це при тому, що і в минулому Чорноморський флот Росії міг воювати тільки проти слабких — але коли йому давали відсіч, він благополучно йшов на дно. Та в російських лідерів, як відомо, специфічні відносини з історією.

Питання тепер у тому, які завдання Путін ставитиме перед новим командувачем ВМФ Росії Олександром Моїсеєвим і новим командувачем Чорноморського флоту РФ Сергієм Пінчуком. Вимагатиме зберегти бодай те, що залишилося, або ж відновити можливості флоту в Чорному морі, блокувати торговельні шляхи, посилити удари по Одесі, Ізмаїлу та інших українських портах?

Знаючи мегаломанію Путіна, я радше схиляюся до другого варіанта. А це означає, що Чорноморський флот Росії, як і раніше, лізтиме на рожен і втрачатиме кораблі. Тим паче, нові «стрілочники», які відповідатимуть за чергові розчарування Путіна, вже призначені.

Джерело: Радіо Свобода