Харків може пишатись тим, що став колискою українського радіомовлення

16 листопада в Україні відзначають День працівників радіо, телебачення та зв’язку. Це свято має особливе значення для Харкова, адже саме тут почалася історія українського радіомовлення.

16 листопада 1924 року о 19:00 вперше пролунало: «Увага, увага! Говорить Харків…» Перший радіопередавач потужністю всього 15 ват зібрала група місцевих радіоаматорів під керівництвом інженера Володимира Вольфа.

Харків тоді був столицею радянської України, тому саме тут зосередились основні технічні та творчі ресурси для розвитку радіомовлення. Спочатку передачі виходили лише двічі на тиждень. Перші приймачі встановлювали в робітничих клубах та на міських площах – для масового прослуховування.

До кінця 1924 року в місті працювало вже 50 гучномовців. А в 1925 році збудували потужну радіостанцію РВ-4, яка значно розширила територію покриття. 1926 рік став роком початку регулярних передач українською мовою.

Особливою сторінкою став 1927 рік – створення першої в Україні радіотеатральної трупи. Актори працювали виключно наживо, бо можливості записувати передачі тоді ще не було. Всі звукові ефекти створювалися безпосередньо в студії підручними засобами.

1928 рік приніс ще одне досягнення – харківське радіо першим в Україні перейшло на цілодобове мовлення. Це вимагало чіткої організації роботи дикторів, техніків та всього персоналу станції.

Харків може пишатись тим, що став колискою українського радіомовлення. З невеликої радіостанції потужністю 15 ват почався шлях розвитку всього українського радіо, а харківські радійники стали першопрохідцями у багатьох технічних та творчих інноваціях вітчизняного радіомовлення.

Джерело