ISW: Чеченці борються із дезертирством в російських військах

У своєму щоденному зведенні про ситуацію на війні американський Інститут вивчення війни (ISW) згадує вибухи на російському військовому складі неподалік Джанкоя в Криму та невдалі спроби настання армії РФ у Донецькій та Херсонській областях.

Зокрема, експерти ISW вважають, що вибухи у кримському селищі Майське "завдали значної шкоди російським ресурсам і значною мірою порушили логістику". "Війська РФ використовували Джанкой як залізничний вузол для доставки військ та обладнання до окупованих населених пунктів на півдні Запорізької області, у тому числі до Мелітополя", – пояснює Інститут вивчення війни. Після вибухів російській владі довелося призупинити пасажирське сполучення з Росії до Криму, продовжує він.

Хоча інститут нагадує, що Київ офіційно не взяв на себе відповідальність за удари по Криму, такі дії "не порушили б зобов'язання щодо використання наданої Заходом зброї лише в межах України", оскільки півострів є суверенною українською територією, йдеться у зведенні. Але при цьому її автори зазначають: "Немає жодних ознак того, що українські сили використовували для останніх ударів по Криму надану США зброю, і це було б малоймовірно, оскільки цілі далеко за межами радіусу поразки відправлених Америкою систем".

Крім того, Інститут вивчення війни пише про невдалі спроби армії РФ наступати в районі національного парку "Святі гори" біля селища Мазанівка на кордоні Донецької та Харківської області. За даними одного з проросійських військових блогерів, війська Росії вийшли з Мазанівки, а російські та українські сили ведуть запеклі бої у сусідніх лісах. Якщо ці відомості відповідають дійсності, це означає, що Збройні сили України зуміли переправитися на східний берег річки Сіверський Донець та діють на території національного парку.

За оцінками ISW, російські війська також провели кілька невдалих наступальних операцій у Херсонській області. Там, як повідомляють українські військові, армія РФ намагалася атакувати в районі Новогригорівки (населений пункт приблизно за 36 км на північний захід від Херсона), але зазнали поразки та відійшли. Також події розвивалися біля Білогірки (вона розташована біля річки Інгулець, у районі, де українські війська зайняли плацдарм на її березі).

Інститут вивчення війни цитує представників Миколаївської обласної адміністрації, які стверджують, що російська влада направляє до Херсонської області все більше чеченських підрозділів для використання як військові поліцейські – їм нібито доведеться боротися з дезертирством у російських військах.

ISW не може самостійно перевірити ці дані, проте вони збігаються з попередніми повідомленнями української військової розвідки про те, що частини Росгвардії та сили з Чечні намагаються перешкодити відступу російських військ із півночі Херсонської області.

Між тим, Кремль продовжує намагатися спотворити свої ймовірні максималістські цілі в Україні. ISW оцінює, що стратегічні цілі Росії залишаються незмінними: зміна режиму в Києві та забезпечення територіального контролю над більшою частиною України.

Експерти наголошують, що президент Росії Володимир Путін не згадав про територію за межами Донецької та Луганської областей, описуючи цілі війни РФ в Україні 15 серпня. Зазначається, що Путін завершив свій виступ на форумі "Армія-2022" 15 серпня твердженням, що "наші воїни разом із "бійцями Донбасу" з честю виконують свій обов'язок, борються за Росію, за мирне життя в "Донецькій та Луганській народних республіках", чітко виконують усі поставлені завдання, крок за кроком звільняють "землю Донбасу".

Така обмежена заява про цілі Росії різко контрастує з раніше сформульованими військовими цілями Росії щодо "денацифікації" та "демілітаризації" України. Відносно обмежена заява Путіна також несумісна з діями Росії щодо "приєднання" окупованих частин Херсонської та Запорізької областей до складу РФ, вважають в Інституті.

Інші ключові висновки експертів

  • Російські війська здійснили наземні атаки через східну вісь, але не змогли просунутися на північний захід від Слов’янська та на схід від Сіверська
  • Окупанти ведуть наступальні дії в районі Бахмута, на південний захід від Авдіївки та на південний захід від Донецька
  • У Міноборони РФ заявили, що українські сили в Нікополі готуються до провокацій на Запорізькій АЕС, можливо створюючи інформаційні умови для подальшого обстрілу Нікополя або власних провокацій.