Политика

Виталий Портников: "Адвокатша" Венгрии

20 мая 2022
16:27
1304
Поделиться:

Нова президентка Угорщини Каталін Новак, схоже, готується відіграти особливу роль у політиці після 10-річного перебування на посаді глави держави нудного соратника прем’єра Віктора Орбана Яноша Адера.

Президент Угорщини, як відомо, посада насамперед представницька, жодної реальної ролі у управлінні державою він не відіграє. Справжній глава держави – це, звичайно ж, сам Віктор Орбан, який щойно знову затверджений на посаді прем’єра.

І все ж таки на тлі погіршення зовнішньополітичного становища Угорщини – а країна опинилася фактично у європейській самотності на тлі дискусій про нафтове ембарго для Росії – Орбану знадобився хтось, хто міг би змінити ставлення до Будапешта.

У міністра закордонних справ Угорщини Петера Сійярто, давнього соратника Орбана, швидше роль «злого слідчого», нерідко його висловлювання куди жорсткіші і радикальніші, ніж у самого прем’єр-міністра.

А приваблива й усміхнена президентка Новак може стати «добрим слідчим». Вже сам факт її візиту до Варшави – а це перемовини із президентом Польщі Анджеєм Дудою та спільна пресконференція голів держав – виглядає дипломатичним проривом після місяців охолодження взаємин між Польщею та Угорщиною на тлі війни Росії проти України. І це при тому, що у самого Дуди владних повноважень незрівнянно більше, ніж у Каталін Новак.

Але польський президент вважав за краще бути конструктивним, вирішив не звинувачувати, а підтримувати, закликав Угорщину ухвалити шостий пакет санкцій ЄС проти Росії, а Єврокомісію – змінити політику щодо Угорщини.

І тут у Варшави та Будапешта справді багато спільних інтересів. Бо якщо можна буде через цю непривабливу торгівлю навколо російської нафти розблокувати європейські фонди для Угорщини, то чому б не розблокувати їх для Польщі?

Але для того, щоб виглядати у Варшаві союзницею, Каталін Новак довелося значно пом’якшити та скоригувати позицію Угорщини щодо російсько-української війни.

У її висловлюваннях немає і тіні тієї зарозумілості та критики на адресу українського керівництва, яку можна було почути у словах Орбана та Сійярто. Навпаки, президентка Угорщини каже, що хоча «це і не наша війна, але вона також ведеться проти нас, угорців, які люблять мир і бажають безпеки та процвітання».

Президентство Каталін Новак почалося з десяти пунктів, що визначають її ставлення до війни – і деякі з цих тез дещо відрізняються і від того, що говорить Орбан, і від самої тональності його нещодавньої передвиборчої кампанії.

Нова президентка наголосила, що Угорщина рішуче виступає проти відновлення Радянського Союзу і за європейську інтеграцію України – вона повторила цю свою тезу і у Варшаві. І наголосила, що угорці у цій війні не є нейтральними, але виступають на боці невинних жертв та правди. З’явилася і ідея посередництва у переговорах між сторонами конфлікту – хоча незрозуміло, чим тут можливості Орбана відрізняються від можливостей Ердогана.

З «меню Сійярто» у заявах Новак була хіба що обіцянка захищати права українських угорців – хоча зараз цим українським громадянам не дає нормально жити не українське, а російське керівництво. Втім, як і всім іншим.

Найближчим часом буде ясно, чи стала прем’єра Каталін Новак справжньою зміною на угорській політичній сцені і чи буде глава держави реальним учасником політичних процесів та «адвокаткою» Угорщини у діалозі з тими, хто втомився від Орбана.

Або ж Орбан намагався просто заспокоїти європейських союзників і переконати їх, що діалог все ще є можливий – ну і скористався для цього інавгурацією Новак. Але адвокат Угорщині явно не завадив би, переговори Новак і Дуди це чудово продемонстрували.

Оригинал

Если вы заметили орфографическую ошибку в тексте, выделите ее мышью и нажмите Ctrl+Enter

Хотите первыми узнавать о главных событиях в Украине - подписывайтесь на наш Telegram-канал


Сегодня
2 июля 2022
больше новостей
delta = Array ( [1] => 0.000885009765625 [2] => 0.079795122146606 )