FT: Український загін байкерів прагне випередити російські безпілотники

Поки Україна й Росія намагаються переграти одна одну на швидкоплинному полі бою, один з українських штурмових полків робить ставку на двоколісну «кінноту», пише Financial Times.

425-й штурмовий полк «Скала» на початку травня заявив, що створив перший у країні бойовий підрозділ на мотоциклах. Бійців навчають швидко пересуватись, завдавати удару й одразу зникати, перш ніж російські дрони зможуть їх виявити.

Це рішення продиктоване необхідністю: на фронті завдовжки 1000 км, за даними українських чиновників, дрони спричиняють понад 70% втрат з обох боків. Підхід полку «Скала» свідчить про перехід до маневренішої тактики напередодні очікуваного літнього наступу Росії.

«Полк “Скала” завжди шукає нові підходи, щоб випереджати ворога», — сказав один з бійців мотопідрозділу в коментарі Financial Times. Усі військові в матеріалі говорили на умовах анонімності з міркувань безпеки.

Мотопідрозділ «Скали» повторює тактику, яку російські війська почали застосовувати ще понад рік тому: використовувати мотоцикли, електросамокати, велосипеди й чотириколісні всюдиходи, щоб ухилятись від українського повітряного нагляду та знищувальних дронів.

Після оголошення про створення української «сучасної кінноти» на мотоциклах, ініціатива зазнала критики — зокрема й усередині українських збройних сил.

Критики стверджують, що використання мотоциклів надто ризиковане й суперечить прагненню України зберегти життя бійців — на відміну від російських командирів, які розглядають своїх солдатів як витратний матеріал. Російські підрозділи на мотоциклах українські військові часто називають «загоном смертників».

Однак у небі над фронтом дедалі більше домінують дрони — за словами військових та аналітиків, одночасно можуть перебувати сотні. Це змушує обидві сторони шукати нові способи пересування — мобільніші, менш передбачувані й складніші для виявлення.

Тактичний зсув у Києві відбувається на тлі посиленого наступу РФ у Донецькій області: російські війська просуваються на захід і наближаються до Дніпропетровщини. Якщо їм вдасться перетнути цю символічну межу, це стане психологічним ударом для України — Москва зможе заявити, що вийшла на території, які раніше не займала.

Попри останні успіхи РФ, фронт не перебуває на межі прориву, каже Майкл Кофман, старший науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир. Але, за його словами, він також не є стабільним — зокрема, просування РФ біля Костянтинівки створює загрозу оточення українських сил.

На одному з полігонів на сході України бійці «Скали» проходять інтенсивне навчання, діючи в парах: один керує, інший — веде вогонь. Це — поєднання мотогрупи й штурмового підрозділу.

Хоча українські військові вже раніше використовували мотоцикли на фронті, «Скала» першою створила для цього окремий підрозділ.

Вони використовують китайські мотоцикли Forte Cross 300 Pro — з високим кліренсом, міцною підвіскою й бензиновим двигуном, здатним розганятися до 98 км/год. Один такий байк коштує приблизно \$1500 — дешевше за будь-яку чотириколісну техніку.

У відео, опублікованих підрозділом, видно, як військові тренуються на рельєфі, що імітує розбиту вибухами передову — відпрацьовують тактику раптового удару й швидкої евакуації.

«В’їхав, влучив у ціль і втік, поки не встигли відповісти», — розповідає боєць «Скали». — «Мотоцикли — це швидкість, легкість і надійність. Їхати на них — ніби прориватись крізь бурю».

Полк «Скала» (українською — «скеля») заснував у 2022 році майор Юрій Харкавий, позивний «Скала» — на прізвисько, яке нагадує американського реслера та актора Двейна «Скеля» Джонсона. Полк брав участь у низці боїв і активно впроваджував новітні тактики й оснащення.

За словами бійців, підрозділ мотоциклістів уже підтвердив свою ефективність у реальних боях. «Перші бойові виїзди довели правильність концепції: швидкість, ефект несподіванки та можливість змінювати позиції дають добрі результати — як у штурмах, так і в розвідці та ближньому бою», — зазначив ще один військовий.

Минулого тижня підрозділ оприлюднив відео, на якому нібито показано, як мотоциклісти «Скали» штурмують позицію противника під прикриттям темряви та вогню й швидко її захоплюють.

Перші успіхи вже привернули увагу інших українських бригад — деякі з них звернулися до «Скали» по консультації, як створити власні мотогрупи.

Але не всі підтримують ідею. Підполковник Богдан Кротевич, який до недавнього часу був начальником штабу бригади НГУ «Азов», рішуче висловився проти.

«Бога ради, почніть думати про оборону і створення резервів», — написав він у соцмережі X, викликавши жваву дискусію. До зміни ситуації на полі бою, вважає він, слід «забути про наступи».

Перший боєць «Скали» визнає, що крім важкої артилерії й дронів, мотопіхота стикається з «мінами, поганими дорогами, погодою» — і всі ці чинники ставлять їх під загрозу.

«Так, це швидко. Так, мобільно. Але це також призводить до більшої кількості втрат через повну відсутність захисту», — написав у Telegram військовий аналітик Олександр Коваленко. На його думку, мотоцикли корисні для логістики, підтримки підрозділів, розвідки й диверсій.

«Але для штурмів? — зазначив він. — Це шлях, на який не слід було ставати. Краще зупинитися, поки не пізно».